na co pozor při volbě průvodce vaším designem

15.3. 2024

Správná volba průvodce, který vás zasvětí do vašeho designu, je ohromně důležitá. Představte si, že byste měli s někým strávit měsíc v jedné místnosti. Také byste pečlivě volili, kdo to bude.

Člověk, který vykládá vaši Human design mapu, má velkou moc. Může vás posílit a podpořit, ale také zmást, oslabit či sabotovat. Vy sami si to nemusíte uvědomit, nebo ne hned. A dotyčný „expert“ to může udělat i zcela nevědomě, nebo dokonce s přesvědčením, že odvádí skvělou práci. Člověk, který nerozumí Human designu do hloubky, si neuvědomuje, jak omezující či přímo poškozující může být jeho interpretace.

Každý máme svůj hlas, o stejných tématech mluvíme rozdílně a po svém. V tom je krása a jedinečnost. Proto také různí lidé rezonují s různými průvodci a jejich způsobem komunikace. Ale v podání samozvaného experta může být Human design nebezpečný. Bez ohledu na to, jak mile a zkušeně může dotyčný působit. Bez ohledu na to, jak sám vnímá svůj přínos a čistotu své motivace.

Krom toho jsou už i u nás experti, kteří HD používají jako prodejní nástroj a slibují instatní znásobení příjmů a rozvoj podnikání v řádech desítek až stovek procent. Tento trend je v zahraničí čím dál častější a bohužel došel už i k nám. Pro tyto lidi je HD často jen konkrétní produkt, který vloží do svého online prodejního automatu a programů, někdy i za astronomické částky. Veřejně deklarují, že díky své autoritě si vydělátě o milióny ročně více atd. 🤮

Pozor, neříkám že používat informace o vašem designu v podnikání, je špatně. Naopak.  Když vnímáme, co nám dělá a nedělá dobře, samozřejmě to platí v osobní i pracovní oblasti. Život máme jenom jeden a nemá smysl to od sebe rozdělovat. Také souhlasím s tím, že Human design je navigační nástroj (mapa i kompas) na cestě k hojnosti - ale především té duchovní, vztahové a emoční. Pokud někdo má co nabídnout a umí to podat, může mu znalost HD zefektivnit život i po pracovní stránce. Ale spojovat Human design s rychlým znásobením příjmů je nesmysl a klamavá reklama.

V dnešní době jsou ostatně veřejně dostupné skoro všechny informace. Jovian Archive, firma která patří rodině Ra Uru Hu (zakladatel Human designu), prodává ohromné množství materiálů na všemožná témata, až na ta, která jsou náplní profesionálního výcviku. Důvod je prostý. Pro dobrý výklad je potřeba mít zpětnou vazbu, vedení, jasně danou strukturu a možnost diskutovat to vše dlouhodobě s dalšími spolužáky. Profesionální výcvik je proces, díky kterému se budoucí profesionál naučí smysluplně všechny části skládačky složit do výstupu pro klienta. A můžete mi věřit, že v HD (stejně jako v jiných oborech) je ohromný rozdíl mezi informovaným amatérem a zkušeným profesionálem. Poctivá a kvalitní analýza mapy se nedá z veřejně dostupných materiálů naučit.

Vzhledem k dostupnosti infromací o Human designu je snadné předávat je po svém dále. Každá mapa má však svá dilemata (rozpory) a jejich dobré sloučení je otázkou studia a praxe. Pokud má dotyčný “expert” chybné či nedostatečné pochopení, nemůže rozumět vaší mapě do hloubky a může vám snadno říkat věci, které na vás neplatí. Když vám někdo o vás řekne spoustu věcí, o kterých víte, že jsou pravdivé, tak mu budete věřit i to, co pravda není. I kdyby to bylo jen pár věcí, může to mít zásadní dopad a vy se můžete léta řídit mylnou radou, která vás bude omezovat. Může se to týkat pochopení strategie, autority, nebo dalších témat vaší mapy.

Trend instatního naplnění a lepšího života díky Human designu začala razit už Karen Curry, ve své knize, na svém webu a ve svých HD kurzech. V jejím pojetí se HD stal přitažlivým nástrojem na cestě ke kariérnímu úspěchu a skvělým partnerským vztahům. Většina jejích studentů a dalších lidí, kteří se HD začali věnovat bez zkušených průvodců, není v kontaktu s původní frekvencí Human designu, coby nástroje pro duchovní růst a probuzení. Tito lidé mohou sice říkat stejná slova, ale nežijí to, co sami kážou. Postupem času, hlavně s příchodem Instagramu, se z HD stal prostředek, pro dosažení vysněného života, ať už to znamená cokoliv: zbohatnutí, ideální partner, úspěch, dovolená na Bali atd. Ani jedno není samo o sobě špatné, ale pokud je to motivací pro seznámení se s HD, tak to fungovat nebude. Takové pojetí HD může být lákavé, ale postrádá hlubší základy. Každá cesta, která vede k osobnímu rozvoji, je především o pouštění se představ, které o životě máme. O přijetí toho, že nemáme nad životem kontrolu a že náročné situace jsou největším katalyzátorem růstu.

Tyto řádky si dovoluji napsat, protože mám s Human designem letité profesionální zkušenosti. Studuji jej od roku 2006 a profesionálně se mu věnuji od roku 2008, kdy jsem se vrátil ze zahraničí a přinesl jej do ČR a SR. Učím všechny úrovně profesionálního výcviku, a to i mezinárodně v angličtině, pro Human Design America. Můj dlouholetý učitel a přítel, Genoa Bliven, je přední světový expert na HD. V rámci ČR a SR mám navíc oprávnění vyhodnotit závěrečnou práci (certifikační výklad) a rozhodnout o udělení profesionální certifikace (kterou pak udělí organizace International Human Design School). Mám také oprávnění vést výcvik pro průvodce úvodním kurzem Žít svůj design (Living Your Design Guide).

Z výše uvedených důvodů vám chci doporučit ty, kteří si mnohaletým výcvikem prošli pod mým vedením až do závěrečného kuruz PTL4 (na webu jich mám momentálně 16). Dalších několik desítek studentů si profesionálním výcvikem v současnosti prochází. V ČR jsou i 3 profesionálové, kteří výcvik absolvovali s jiným učitelem. Zeptejte se případného průvodce, jaké je jeho FORMÁLNÍ vzdělání v Human designu. Pokud není dostatečné, jistě vám přesvědčivě vysvětlí, že to není nutné. Případně zmíní několik věcí z vaší mapy, jako jsou popisy bran, drah či profilu, aby si získal(a) vaši důvěru. To však nestačí.

Vím, jaké škody může samozvaný expert napáchat. Slyšel jsem na toto téma hodně příběhů. Jeden příklad za všechny: při pohledu na mapy dvou lidí prohlásil člověk, který si vydělává čtením HD map, že by rozhodně neměli být spolu!!! Od začátku jsem sledoval, jak začali někteří „umělci“ hned po absolvování úvodního kurzu nabízet výklady. Jak si jiní, kteří neprošli profesionálním výcvikem (a někdy ani základními kurzy), účtují za výklady vysoké částky, jsou aktivní na sociálních sítích, prezentují se na online kongresech a označují se (či nechají označovat) za špičky ve svém oboru.

Je důležité slyšet rozdílné hlasy a způsoby podání, ale je také důležité rozpoznat, kdo ztělesňuje to, o čem HD ve finále je - být sám sebou, být přítomný ve svém životě, vědět co mi patří a co ne a naplňovat své poslání. Kdo tomu nejen dobře rozumí (a často už tam je problém), ale kdo to i sám žije.

Jak můžete poznat, že váš průvodce není dostatečně kvalifikovaný? Například tak, že balí Human design do příliš esoterického povídání. Že si vymýšlí si vlastní názvosloví, míchá Human design s vícero dalšími systémy, nebo tvrdí že formální vzdělání a dlouholetý certifikační proces není nutný ani žádoucí. Že nerozumí základním pojmům a míchá je dohromady, nebo např. tvrdí, že to co je v mapě bílé (nedefinované) si v rámci svého života můžeme naplnit... 🤦‍♂️ No comment.

Jako ten, kdo HD přinesl do našeho Česko-Slovenského rybníčku, i jako jediný certifikovaný učitel, cítím zodpovědnost za to, jak a v jakém kontextu je HD předáván.  HD je jako kouzelný prsten ze seriálu Arabela - dává nám velkou moc, kterou lze moudře použít, ale i snadno zneužít a cokoliv na škále mezi tím. Je nevyhnutelné, že s HD bude každý nakládat po svém a čím dál více bude HD interpetován jinak či přímo v rozporu s původním podáním. Každý jsme tvůrce svého života 🙂  Ostatně nechci zde hodnotit, kdo vám udělá jak kvalitní výklad, to mi nepřísluší. Chci ale jasně říct, že existuje profesionální výcvik, a že je ohromný rozdíl mezi tím, kdo si profesionálním výcvikem prošel (či alespoň prochází) a kdo ne.

Cílem certifikačního procesu je především ochrana klientů. Na základní úrovni má zamezit předávání omezujících, matoucích či poškozujících informací. Laťka je samozřejmě mnohem výše a jako lektor vidím, kolik se toho studenti naučí i v úplně posledním kroku profi výcviku (kurz PTL4), po třech až čtyřech letech studia. Kolik detailů a souvislostí je možné vzít při pohledu na mapu v potaz. Samozřejmě, i pár tipů od kamarádky, která HD zná, bude velmi přínosných. Také netvrdím, že vám může pomoct jen a pouze člověk, který si profi výcvik absolvoval, nebo jím prochází. Jsou i vzácné vyjímky. Ale pokud si za to dotyčný bere peníze, dobře si vyberte, komu se svěříte do péče a kdo bude vaší průvodcem 🙏

Děkuji za vaši pozornost,

Jakub Střítezský

 

> rozhovor s MUDr. Janem Vojáčkem o Jakubově cestě k Human designu

> seznam doporučených profesionálů v ČR a SR